مركز تدريس خصوصي گاليله 02126851286 مركز تدريس خصوصي گاليله 02126851286 .

مركز تدريس خصوصي گاليله 02126851286

كلاس اول


آشنايي با مسائل مورد علاقه كودك و نه تحميل نظر خود به او
پايين آوردن انتظارات و توقعات از كودك و تشويق به هنگام در كلاس اول
شما خود بهترين الگوي كودك هستيد وي را در درس خواندن همراهي كنيد
شيوه برخورد مربيان مدرسه و هماهنگي آن با نحوه تربيت كودك در خانه
ايجاد فضاي شاد و رنگارنگ و كودكانه در محيط خانه و مدرسه در كلاس اول
احترام به علايق و آرزوها و تخيلات كودك و ايجاد بستر مناسب براي پرورش استعدادهايش
عدم سرزنش گري و ترساندن كودك از درس نخواندن به صورت مستقيم در كلاس اول
استفاده از شيوه هاي روانشناختي و تكنولوژي روز در پيگيري رشد شخصيت
شناختن دوستان و همسالاني كه كودك از آنها الگو مي گيرد و با آنها درس مي‌خواند.

كودك در كلاس اول براي اولين بار از محيط خانه جدا شده و ميخواهد استقلال را بياموزد و تجربه كردن لحظات خوشايند در مدرسه و تعامل شاد با كودكان ديگر مي‌توانند به اين كاهش وابستگي به مادر و محيط خانه كمك كند.
اعتماد كودك در كلاس اول به مربيان و كادر آموزشي براي بيان احساسات و حالات دروني اش به تدريج او را از خودش به بيرون مي‌كشاند و مي‌تواند فرآيند اجتماعي شدن را به زيبايي طي كنند و تبديل به فردي بالغ و كارآمد در آينده شود.
لذا كلاس اول پايه و اساس بقيه آموزش ها است پس بكوشيده حس عالي در كودك ايجاد كنيد تا در او رغبت به يادگيري را ايجاد كنيد.
تشويق‌ها و تاييد ها مي توانند كودك كلاس اول را دلگرم كنند و افرادي كه مي‌خواهند الگوي كودك قرار گيرند مي‌بايست صبورانه او را به سمت تكامل و گذر كردند از اشتباهات قدم به قدم همراهي كند.
همراه با كودككلاس اول كودكي كنيد بازي كنيد و نظر او را جلب كنيد و سپس از او بخواهيد رفتارهاي مناسب را دروني سازي كنند به همراه خنده و بازي و شادي تنبيه بدني و محروم سازي و سرزنش كردن نتايجي موقتي در رفتار خواهند داشت و اثراتي ماندگار در تخريب هيجانات شيرين كودك كه در دراز مدت به تخريب استعداد هاي شناختي او منجر خواهد شد.
كلاس اولي بودند خود را به ياد آوريد در آن زمان چه خواسته ها و آرزوهاي داشتيد؟ توقع داشتيد ديگران چگونه با شما برخورد كنند داشتيد ديگران چگونه با شما برخورد كنند؟ اكنون شما بزرگ شده ايد و با كوله باري از تجربه مي توانيد در شكوفايي و يا تخريب كلاس اولي ها تاثير گذار باشيد. انتخاب با شماست ادامه راهي پر از احساس بد و يا شروع راهي سرشار از تشويق و تاييد و شادي.
كودكان فرزند روح زمانه خود هستند نخواهيد كه آنان را حتماً مانند خود بار آوريد بلكه ببينيد كه چه موجود منحصر به فردي ويژه اي است و استعداد و علاقه هاي خاص كودك را در چه چيزي مي بينيد. مثلاً به درس علوم علاقه بيشتري نشان مي دهد و يا به ادبيات ميتوانيد را دانشمند كوچولو خطاب كنيد و يا شاعر كوچولو و سپس ببينيد به كدام عنوان توجه مثبت نشان مي‌دهد نقاشي‌هاي او را تاييد كنيد و بگوييد كه زيبا هستند و سپس ببينيد كه او چه حسي دارد مي بايست از متخصص روانشناس كمك بگيريد و با استفاده از آزمونهاي سنجش هوش و استعداد ها هرچه زودتر به علايق كودك پي ببريد. به سادگي برچسب كودك بيش فعال يا LD اختلال يادگيري را نپذيريد زيرا مربيان مدرسه گاه نمي توانند تشخيص هاي روانشناختي درستي را ارائه دهند.
روانشناس با مشاهده باليني مي‌توانند شيطنت كودك شما را به هوش بالاي او در حيطه خاص مرتبط بداند و راهكارهاي را به شما پيشنهاد كنند كه با تشويق كودك حس مثبتي به فعال بودن و پر انرژي بودن داشته باشيد.
گاهي مربيان مدرسه به علت خستگي و فشار كارشان حوصله سر و كله زدن با كودك را ندارند و با برچسب زدن هاي منفي خود را از زير بار مسئوليتي‌كنند مي‌بايست به صورت تخصصي كودك شما مورد مشاهده قرار گيرد و اگر اختلال روان‌شناختي در او تشخيص داده شود با راهكارهاي مناسب حل شود.
كودك كلاس اول مستعد خستگي و تمركز كم هستند و اگر به زور آنها را وادار به فعاليت طولاني و توجه به مواردي كه كودك آنها را دوست ندارد كنند با بيش فعالي كاهش تمركز عكس العمل نشان مي دهد و اگر معلم مدرسه او را بترساند و تنبيه كند حس بد نسبت به مدرسه پيدا خواهد كرد شما مي توانيد با بازگو كردن خاطرات خود از گذشته خودتان او را سرگرم كنيد و تسكين دهيد اما اگر حس مي‌كنيد كه مسائل جدي براي او پيش آمده كه آن را به شما نمي گويند مي بايست از روانشناسي كمك بگيريد تا با بازي درماني بتواند مشكل را شناسايي و حل كنند .
به حرف هاي فرزند كلاس اول خود به آرامي گوش كنيد و سريع را قضاوت نكنيد تا بدانيد درون او چه مي گذرد.
براي آموختن نظم به شاگرد كلاس اول مي بايست صبورانه از كارهاي كوچك شروع كنيد و سپس به موارد بيشتر برسيد. مثلاً ابتدا از او بخواهيد مداد و پاك كن خود را در جاي مشخصي در كيف خود بگذارند و در روزهاي بد لباس هاي مدرسه اش را در جاي مشخصي قرار دهد اما اگر اين خواسته براي او زياد بود و نتوانست به آن عمل كنند عصباني نشويد زيرا لجبازي كودك را بيرون مي كشيد و حس بد او به كل مدرسه پيدا مي كند.
اين به منزله لوس كردن كودك نيست شما هرچه بيشتر محبت كنيد و قوانين را صبورانه و با زباني كودكانه به او بياموزيد به مرور زمان با همانند سازي و دروني سازي اين رفتارها به صورت ناهشيار به عادت تبديل شده و پس از چندين ماه رفتار و شخصيت او را شكل مي‌دهد.
ارتباط خود را با انجمن اوليا و مربيان مدرسه حفظ كنيد و از آنان بخواهيد تا شما را ياري كنند در شناخت هرچه بيشتر كودكان در محيط مدرسه. به توصيه‌هاي آنان گوش دهيد اما اگر تعارضي در تربيت كودك شما و مدرسه وجود دارد آن را برطرف كنيد زيرا تعارضات رفتاري و تربيتي اعتقادي ميان پدر و مادر و مدرسه در شخصيت كودك از سر گذاشته است و به ياد داشته باشيد كه تمام جهان كودك شما در مدرسه و خانه گنجانده شده است لذا حس و خاطره ي خوب در خاطره او به يادگار بگذاريد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ آذر ۱۳۹۶ساعت: ۰۳:۴۸:۴۳ توسط:صفا ضيايي موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :